Evia Üdvözöllek Vendég


A Világ, ahol élünk...

Művészeti és ezoterikus közösségi oldal
Főoldal · Regisztráció · Belépés · Fórum · Neked hoztam
Új hozzászólások · Tagjaink · Fórumszabályzat · Keresés
  • Oldal 1 / 1
  • 1
Fórum » Művészet » A magyar nyelv » Van 1 ötletem (Az "Egy" mint határozatlan névelő)
Van 1 ötletem
EviaDátum: Kedd, 2010-12-14, 13:55 | Üzenet # 1 · Megosztás: Megosztás a Facebookon
Csoport: Adminisztrátorok
Üzenetek: 410
Kitüntetések: 15
Helyzet: Offline
Az iskolában a tanár - teljesen jogosan - egyest ad a diáknak hasonlóért:
"Van 1 ötletem..."

Az "Egy" kétféle jelentésű szó:

- Határozatlan névelő. ilyenkor nem írjuk számjegyként. "Ez egy fórum...". Ha azt mondanám, hogy "Ez itt a fórum", azt jelentené, hogy nincs más fórum, csak ez. De határozatlan névelővel azt mondom, "Sok fórum van. Ez itt az egyik"...

- Számnév. Ilyenkor sem írjuk számjegyként. "Csak egy maradhat..." Itt arról van szó, hogy ketten nem maradhatnak, csakis egyetlen jut tovább. Írott szövegben általában a 11 alatti számjegyeket betűvel írjuk ki. A tíznél nagyobb, de kerek számokat írhatjuk betűvel és számjeggyel is. "A főnyeremény egymilliárd...", de így is helyes: " A főnyeremény 1 000 000 000..." (szóközöket az ezres tagoláshoz lehet használni, de nem kötelező).

Annak, aki egy kicsit is tiszteli a magyar nyelvet, nagyon kellemetlen ilyen szarvas hibákkal találkozni. Volt már részem benne, bőven... Higgyétek el, ha valaki akár azért, mert rövidíteni akar, akár tudatlanságból összekeveri a számnevet a határozatlan névelővel, az már nem kompetens a beszélgetésekben, a véleményét sem veszik komolyan.


Neked hoztam...
 
vicus61Dátum: Péntek, 2011-03-11, 00:56 | Üzenet # 2 · Megosztás: Megosztás a Facebookon
Csoport: Barátok
Üzenetek: 28
Kitüntetések: 3
Helyzet: Offline
Szerintem így csak helyszűke miatt vagy viccelődésből használják 1esek :)))
Mert rövidebb a "még1x", mint a "még egyszer". Az egyik csak 5,míg a másik már 11 karakter.
Én is használtam már hasonló formát,de sosem nyilvános fórumon. De minden esetben odafigyelek arra,hogy hol és kivel szemben engedhetem ezt meg magamnak.
 
EviaDátum: Péntek, 2011-03-11, 08:50 | Üzenet # 3 · Megosztás: Megosztás a Facebookon
Csoport: Adminisztrátorok
Üzenetek: 410
Kitüntetések: 15
Helyzet: Offline
Igazad van és én meg is értem ezt. De sajnos rendszeresen találkoztam ezzel a másik oldalunk fórumában, és nem csak hozzászólásokban, hanem bemutató üzenetekben is. Ezeket kijavítottam, mert zavart. Én is azt mondom, mindennek megvan a maga helye.

Neked hoztam...
 
Fórum » Művészet » A magyar nyelv » Van 1 ötletem (Az "Egy" mint határozatlan névelő)
  • Oldal 1 / 1
  • 1
Keresés:



Chat

 

Copyright Evia © 2024