Evia Üdvözöllek Vendég


A Világ, ahol élünk...

Művészeti és ezoterikus közösségi oldal
Főoldal · Regisztráció · Belépés · Fórum · Neked hoztam
Új hozzászólások · Tagjaink · Fórumszabályzat · Keresés
  • Oldal 1 / 1
  • 1
Fórum » Művészet » A magyar nyelv » Mi a hiba a mondatainkban? (Sokat tanulhatunk a fórumban található példákból)
Mi a hiba a mondatainkban?
EviaDátum: Hétfő, 2011-11-28, 11:00 | Üzenet # 1 · Megosztás: Megosztás a Facebookon
Csoport: Adminisztrátorok
Üzenetek: 410
Kitüntetések: 15
Helyzet: Offline
Hogyan írjuk - és mondjuk - helyesen?

Ezt a témát eredetileg azért akartam elkezdeni, hogy bemutassam a "mind pedig..." kifejezés helyes használatát. Azonban a szöveget olvasva több olyan helyesírási és szerkezeti hibát is felfedeztem, amelyből nem árt, ha mi is okulunk.

Szeretném, ha ebbe a fórumba olyan fogalmazásokat gyűjtenénk össze, amelyeket hibásnak tartunk, majd ezeket kijavítva csiszolhatjuk, fejleszthetjük nyelvtani tudásunkat. Bármilyen okos gondolataink lehetnek, csak akkor tudjuk érdemben megosztani azokat, ha megfelelő módon fejezzük ki magunkat. A legelső és legfontosabb szabály az, hogy ne ejtsünk nyelvtani hibákat. Ahhoz, hogy komolyan vegyenek minket, ez elengedhetetlen.


Az alábbi rövid példa stilisztikai, szemantikai és fogalmazási hibákat tartalmaz. Nagyon súlyos helyesírási hibák nincsenek benne. Az internetet böngészve ennél sokkal durvább hibákkal is szoktunk találkozni.

Idézet az egyik uCozos oldalról
Üdvözlök minden idetévedő vendéget az oldalon. Mint a nevében is látszik, itt mindenből találni lehet, egy keveset, és el is lehet szórakozni. A letöltésekben olyan hasznos programokat raktam, amelyek a kezdők, sőt a haladók munkáját elősegítik. Mint grafikai, mint szerkesztő programok terén. Remélem Te is találsz magadnak megfelelőt, és eltöltesz pár percet a lap böngészése közben.

A hibák kiemelve
Üdvözlök minden idetévedő vendéget az oldalon. Mint a nevében is látszik, itt mindenből találni lehet, (vessző) egy keveset, és el is lehet szórakozni. A letöltésekben olyan hasznos programokat raktam, amelyek a kezdők, sőt a haladók munkáját ?? elősegítik. Mint grafikai, mint ?? szerkesztő programok terén. Remélem Te is találsz magadnak megfelelőt, és eltöltesz pár percet a lap böngészése közben.

Az idézet helyesen
Üdvözlök minden idetévedő vendéget az oldalon. Mint az a nevéből is látszik, itt mindenből találni lehet egy keveset. ... A letöltésekbe olyan hasznos programokat raktam, amelyek a kezdők, sőt a haladók munkáját is elősegítik mind grafikai, mind pedig szerkesztő programok terén. Remélem Te is találsz magadnak megfelelőt, és eltöltesz pár percet a lap böngészésével.

1. hiba: ...Mint a nevében is látszik... A nevében benne van. A nevéből látszik (kitűnik).
2. hiba: ...találni lehet, egy keveset... A tárgy (keveset) elé nem kell vessző.
3. hiba: ...és el is lehet szórakozni... Rossz fogalmazás.
4. hiba: ...a letöltésekben olyan programokat raktam... A "mibe" kérdésre adott válasz toldaléka: ba-be.
5. hiba: ...a kezdők, sőt a haladók munkáját elősegítik... Lehetne "sőt még a haladók munkáját is..." vagy "a kezdők és a haladók munkáját segítik elő", de ez utóbbiban nincs fokozás a "haladókra" vonatkozóan. Ha azt akarjuk kifejezni, hogy a kezdők is és a haladók is segítséget kapnak, akkor az "is" szót használni kell.
6. súlyos hiba: ...mint grafikai, mint szerkesztő... Ne keverjük össze a "mint" és a "mind" szavakat. A második "mind" után illik egy "pedig" szót is tenni. "Mind ez, mind pedig az."
7. hiba: "Mint grafikai, mint szerkesztő programok terén." A 6. hibaleíráson kívül még: ez nem lehet külön mondat, csakis egy főmondat része.
8. hiba: ...eltöltesz pár percet a lap böngészése közben... Stilisztikailag hibás. A mondat azt jelenti, hogy miközben böngészem a lapot, eltöltök néhány percet. De mivel? A tárgy hiányzik. "A lap böngészése közben eltöltök pár percet körömreszeléssel." Ez így szerkezetileg helyes lenne. De a szerkesztő szerintem inkább arra gondolt, hogy azt a kis időt a lap böngészésével töltöm.


Neked hoztam...
 
EviaDátum: Hétfő, 2011-11-28, 13:06 | Üzenet # 2 · Megosztás: Megosztás a Facebookon
Csoport: Adminisztrátorok
Üzenetek: 410
Kitüntetések: 15
Helyzet: Offline
A könnyűzenei dalszövegek sem maradhatnak ki a kritikából.

V-Tech: Álmodoztam

A teljes dalszöveg:

Egy itt maradt képed hever az asztalon
Nagyon régen már
Ezerszer olvasott levél, ez minden
Mit itthagytál

Tudod álmodoztam sokszor róla
Hogy hová tűnt az a sok szép óra
Mit régen együtt töltöttünk
Te meg én
Te vagy aki átölel
Te vagy akiért még sírok néha
Te vagy akiért a szívem dobban újra meg újra
Te vagy aki átölel
Te vagy akiért még sírok néha
Te vagy akiért a szívem dobban újra meg újra

Minden nap arra ébredek régen már
Csak várom, hogy múljon oly sok emlék
Amit itthagytál

Álmodoztam sokszor róla
Hogy hová tűnt az a sok szép óra
Mit régen együtt töltöttünk
Te meg én
Te vagy aki átölel
Te vagy akiért még sírok néha
Te vagy akiért a szívem dobban újra meg újra
Te vagy aki átölel
Te vagy akiért még sírok néha
Te vagy akiért a szívem dobban újra meg újra

Ha tudnám, hogy újra látlak még
Küzdenék azért a percért mit Veled együtt tölthetnék
Ha szeretnél nem fájna semmi sem többé

Te vagy aki átölel
Te vagy akiért még sírok néha
Te vagy akiért a szívem dobban újra meg újra
Te vagy aki átölel
Te vagy akiért még sírok néha
Te vagy akiért a szívem dobban újra meg újra

Eddig a dalszöveg. Néhány vessző hiányzik, de ez lehet akár a költői szabadság, vagy a helytelen másolás. Nagyon érdekes, hogy ez a vers nagyon jól van megfogalmazva, szinte semmi gond nincs vele, egyetlen óriás hibától eltekintve:

Tudod álmodoztam sokszor róla
Hogy hová tűnt az a sok szép óra...


Stilisztikailag így szólna helyesen: "Álmodoztam sokszor arról, hogy eltűnik az a sok szép óra." Ez azt jelenti, hogy bárcsak eltűnne. Persze, hogy hová, az már egy másik kérdés. "Álmodoztam sokszor arról, hogy egyszer majd megtudom, hogy hová tűnt az a sok szép óra". Hol is lehet? Az előbb még itt volt... smile Bár nyelvtanilag így már rendben lenne, a szövegnek így nincs értelme.
A szövegíró arra gondolhatott, hogy miközben rólad álmodoztam, azon morfondíroztam, hogy vajon miért tűnt el az a sok szép óra, amit régen együtt töltöttünk. A dalszövegben azonban teljesen más van.

Elsősorban azt nem értem, hogy értelmes felnőtt emberek hogyan adhattak ki egy albumot ilyen szarvas hibával. És azt sem értem, hogy miért nem említette eddig senki, hogy ebben a dalban van egy zagyva mondat, ami ugyan szép szavakból van összerakva viszont semmit sem jelent. Vagy a könnyűzenei dalszövegeket már annyira silánynak tartjuk, hogy nem is figyelünk oda az értelmükre?


Neked hoztam...
 
VeronikaDátum: Hétfő, 2011-11-28, 19:29 | Üzenet # 3 · Megosztás: Megosztás a Facebookon
Csoport: Barátok
Üzenetek: 11
Kitüntetések: 3
Helyzet: Offline
Örülök Evia,hogy írtál a magyar helyesírás védelmében. Szükség van rá! Köszönjük.
 
vicus61Dátum: Szombat, 2012-05-26, 19:08 | Üzenet # 4 · Megosztás: Megosztás a Facebookon
Csoport: Barátok
Üzenetek: 28
Kitüntetések: 3
Helyzet: Offline
biggrin
vanília fagyi vagy vanília ízű fagyi?
biggrin
 
Fórum » Művészet » A magyar nyelv » Mi a hiba a mondatainkban? (Sokat tanulhatunk a fórumban található példákból)
  • Oldal 1 / 1
  • 1
Keresés:



Chat

 

Copyright Evia © 2024