Evia Üdvözöllek Vendég


A Világ, ahol élünk...

Művészeti és ezoterikus közösségi oldal
Főoldal · Regisztráció · Belépés · Fórum · Neked hoztam
Új hozzászólások · Tagjaink · Fórumszabályzat · Keresés
  • Oldal 1 / 1
  • 1
Fórum » Művészet » A magyar nyelv » Súlyos hiba: "Muszáj vagyok"
Súlyos hiba: "Muszáj vagyok"
EviaDátum: Hétfő, 2010-07-12, 20:24 | Üzenet # 1 · Megosztás: Megosztás a Facebookon
Csoport: Adminisztrátorok
Üzenetek: 410
Kitüntetések: 15
Helyzet: Offline
Néha sajnos "muszály", ami súlyosbítja a helyzetet.

A muszáj után nem használunk létigét (vagyok, van... stb.), mert ez a szó nem használható jelzőként, azaz a kérdésre, hogy milyen?, a muszáj nem válasz.
Milyen vagy? - Okos vagyok. Sok tulajdonságom van, de a muszáj az nem a tulajdonságom.

Akkor milyen környezetben használjuk a muszáj szót?
Lehetőleg csak a konyhanyelvben, írott művekben, cikkekben, levelekben kerüljük.
Hasonlóan épül fel egy mondat a "muszáj"-jal, mint a kell és a tilos szavakkal.
Fontos, hogy megcsináljam ezt a dolgot...
Muszáj elkészülnöm a feladattal...
Meg kell csinálnom, muszáj!
Tilos a fűre lépni!
Muszáj a fűre lépnem!

Megjegyzés:
Ady Endre egyik versének a címe: A muszáj Herkules
Ady szabadon használta a költői eszközeit, mindennek megvolt a helye a verseiben. Tudatosan válogatta meg a kifejezéseket. Akkor és ott pontosan egy szabad szájú, dühös hangulatot fejezett ki ezzel a szóval. Nem azt mondom, hogy neki joga volt hozzá, mert ő volt az Ady, nekünk meg nincs, mert mi nem vagyunk költők. Van jogunk, de akkor használjunk olyan környezetet a mondandónkhoz, ami megindokolja az ehhez hasonló kifejezéseket. Ilyen költői környezetet pedig talán éppen azért nem tudunk teremteni, mert nem vagyunk Adyk. Addig is, kerüljük a muszáj szót írásainkban.


Neked hoztam...
 
vicus61Dátum: Péntek, 2011-03-11, 00:16 | Üzenet # 2 · Megosztás: Megosztás a Facebookon
Csoport: Barátok
Üzenetek: 28
Kitüntetések: 3
Helyzet: Offline
Néztem már olyan tv filmet,amiben így hangzott el egy mondat: " muszáj vagyok.."
Közismert és mindenki által kedvelt,régebbi tv sorozatban hallottam:((
Olyan valaki mondta ezt,aki szerepe szerint nyugdíja előtt tanárnő volt..Szép ugye?


Az üzenetet módosította vicus61 - Péntek, 2011-03-11, 00:16
 
Fórum » Művészet » A magyar nyelv » Súlyos hiba: "Muszáj vagyok"
  • Oldal 1 / 1
  • 1
Keresés:



Chat

 

Copyright Evia © 2024